Zaujímavosti o Titanicu aj na www.ZN.sk
 
 
 
LOĎ TITANIC IDENTIFIKÁCIA A EVIDENCIA OBETÍ TITANIC FILM
Loď Titanic
 
Zaoceánska britská loď Titanic bola určená na osobnú dopravu a zásielky. Do histórie sa zapísala smutným nenaplneným prívlastkom „Nepotopiteľná loď“, ktorý jej konštruktéri lode dali skôr, ako absolvovala prvú plavbu. Viacero moderných prvkov a mohutná konštrukcia len sľubovala nepotopiteľnosť. Loď vyplávala zo Southamptonu presne 10. apríla 1912. Na jej palube vtedy bolo 2223 cestujúcich a členov posádky. Dňa 14. apríla 1912 sa loď zrazila s veľkým ľadovcom a za dve hodiny pri klesaní na dno sa rozlomil na dve polovice a rýchlo sa stratil pod hladinou. Počas katastrofy našlo smrť celkom 1500 ľudí. Prežilo len sedem stoviek cestujúcich a niekoľko členov posádky. Len niečo viac ako 300 mŕtvych sa podarilo následne identifikovať a necelých 400 ďalším sa nikdy nepodarilo zistiť totožnosť.

Titanic mal výtlak 52 tisíc ton. Bol dovtedy najväčším a zároveň najluxusnejším plavidlom na svete a pýchou zaoceánskej flotily Británie. Vzhľadom na to, že disponoval viacerými riešeniami bezpečnosti, bol považovaný za najbezpečnejšie plavidlo a za plaviace sa mesto. Mal dvojité dno a šestnásť hlavných komôr. Ustáť mala zatopenie štyroch z nich. Tak zneli plány a požiadavky lode.

Titanic v číslach:
S výstavbou lode sa začalo v marci 1909 a na vodu ju spustili po prvý krát 31. mája 1911.
Do služby ju slávnostne uviedli 10. apríla 1912.
Výtlak 52 310 ton
Dĺžka: 269,1 metra
Šírka: 28,3 metra
Loď poháňali tri veľké lodné skrutky a tri desiatky kotlov na uhlie.
Plavil sa rýchlosťou 43 km/h

Vrak sa nachádza na súradniciach: 41°43′32″ s. š., 49°56′49″ z. d.
 
 
                   

© TITANIC website - author Michelle Ant, Samuel Jaroš / nastránkach použitý obrázok filmu Titanic z 20th century fox a archívne zábery