Zaujímavosti o Titanicu aj na www.ZN.sk
 
 
 
LOĎ TITANIC IDENTIFIKÁCIA A EVIDENCIA OBETÍ TITANIC FILM
Olympijská trieda
 
Titanic bol jednou z trojice lodí, ktoré zaznamenali obrovskú slávu počas vyplávania na more a záujem vtedajších médií. Zvyšok trojice tvorili podobné lode Olympic a Britannic. Každé z týchto plavidiel malo svoju vlastnú históriu, no do ich série patrili aj menšie lode určené na taktiež osobnú prepravu s menami Lusitania a Mauretania. Iekoľko zvláštnych konšpiračných teórií dokonca vrdilo, že loď Olympic je v skutočnosti Titanic. Olympic bol o niekoľko rokov starší a počas svojej prevádzky zaznamenal viacero smoly, nehôd a problémov.

Konšpiračné teórie upodozrievali konštruktérov, že v prípade Titanicu mohlo ísť stále o tú istú loď, len sa prerobil komín, mierne dizajn a premaľoval nápis. K vzniku tohto dohadu pomohlo aj to, že fotografie oboch lodí naraz boli vraj označené ako podvrh. Všetky lode patrili pod spoločnosť Oceanic Steam Navigation Company, ktorú poznáme aj pod názvom White Star Line. Všetky tri lode stavala spoločnosť Harland and Wolff Limited. Ako tretiu postavili Britannic, ktorý mal presiahnuť veľkosťou Olympic a vrátiť úspech po smutnom konci Titanicu. Pri jeho stavbe sa výrazne spoločnosť nechala poučiť a začala s riešením inej stavby trupu, ako to bolo v prípade Titanicu.

RMS Olympics video


Osud lode Britannic

Lode Olympijskej triedy vo farbe

 
 
                   

© TITANIC website - author Michelle Ant, Samuel Jaroš / nastránkach použitý obrázok filmu Titanic z 20th century fox a archívne zábery