Zaujímavosti o Titanicu aj na www.ZN.sk
 
 
 
LOĎ TITANIC IDENTIFIKÁCIA A EVIDENCIA OBETÍ TITANIC FILM
Literatúra a film
 
Kníh, ktoré vedecky spracúvajú tému Titanicu je viacero. Našli by sme aj zahraničnú literatúru. Ktorá sa zaoberá loďami a celkovo lodiam podobným na Titanic. Tiež Titanic ponúkol priestory na rôzne diela, ktoré sa tak trochu priživili na sláve samotnej lode. Vzniklo viacero príbehov a vymyslených poviedok príbehov ľudí, občas vznikli aj reálne príbehy skutočných ľudí a osudov cestujúcich na palube Titanicu. Aj príbeh Rose a Jacka z filmu z roku 1998 je vymyslený. Hlavnú udalosti však prezentuje v naozaj výbornej kvalite zážitku aj s čo najväčšou snahou vystihnúť skutočný priebeh nešťastia. Film Jamesa Camerona nebol jediný, ktorý sa snažil sfilmovať túto udalosť. Boli ešte menšie a menej významné pokusy, nehovoriac o množstve dokumentárnych filmov. Niektoré z nich spracoval aj samotný autor známeho filmu. James Cameron sa sám vydal osobne niekoľko krát preskúmať na oceán vrak Titanicu. Ten odpočíva v tme v obrovskej hĺbke a sile tlaku vody. Od potopenia nerušene až do modernej doby, kedy objavili spôsob a ponorky schopné sa doplaviť až k nemu.

 

Viac o filme Titanic z roku 1997 v samostatnej sekcii.

Titanicu sa venuje kniha: Titanic - Pýcha a skaza od autora menom Boris Horák.

Koľko Slovákov bolo na palube pyšného Titanicu? Prežili alebo zahynuli spolu s ďalšími 1 500 nešťastníkmi v mrazivých vodách Atlantického oceánu? Autor krok po kroku podrobne opisuje posledných 160 minút najväčšieho námorného nešťastia a osudy pasažierov dovtedy najdokonalejšej lode histórie. Zachytáva doteraz len málo známe okolnosti potopenia obrovského zaoceánskeho parníka. V napínavom príbehu spred sto rokov nechýba ani odhalenie skutočnej pravdy príčiny potopenia, ktorú pred svetovou verejnosťou celých 98 rokov tajila vnučka jedného z dôstojníkov Titanicu. Zoznámime sa aj s ďalšími životnými osudmi tých, ktorí si v nešťastnú noc zo 14. na 15. apríl zachránili iba holý život.

Kúpiť sa dá na adrese: http://www.bux.sk/knihy/201000-titanic-pycha-a-skaza.html 

 
 
                   

© TITANIC website - author Michelle Ant, Samuel Jaroš / nastránkach použitý obrázok filmu Titanic z 20th century fox a archívne zábery